FALİYET ALANLARI
Modern mimaride binaların dış yüzeyinde camın dışında başka bir şey görünmesi istenmiyor ise tercih edilebilecek sistem bu sistemdir.

Bu sistemin özelliği bina dışından bakıldığında Alüminyum ile ilgili her hangi görsel bulunmamaktadır.Sadece cam ve cam arası derzlerden oluşmaktadır.Uygulama olarak ;karkas halinde asılmış olan cephe profillerine ;atölyede imal edilen kaset adı verilen profillere camlar bonding adı verilen silikonlama işlemi ile yapıştırılarak montaja hazır hale gelir.Daha önce asılan cepke karkasına özel klipsleri ile monte yapılan kasetler cephe işinin tamamlanıp genel görüntüsünü oluşturmaktadır.Sadece cam görünümü ile yapıya zenginlik katar.
Günümüz mimarisinde en çok tercih edilen ,düşey ve yatay çizgilerin bina yüzeyinde göründüğü klasik cephe sistemidir.Düşeyde ve yatayda aynı tip kapak profilleri kullanılacağı gibi farklı formlarda üretilen kapaklar ile estetik bir görünüm oluşturmaktadır.
Bu sistem kapaklı cephe ile silikon cephenin çizgilerinden oluşan estetik olarak binalara farklı bir hava veren cephe sistemidir.Genelde ülkemizde yatayda tercih edilen badem formlu kapaklarla uygulanmaktadır.Genel anlamda piyasada badem kapaklı cephe diye de adlandırılır.Kapak sistemi ister düşeyde ister yatayda uygulanır
Son yıllarda silikon cepheye göre daha ekonomik olması nedeniyle tercih edilen bir sistemdir.Bu sistemde diğer sistemler gibi taşıyıcı sistem aynı şekilde uygulanır.Silikon cepheden farklı olarak kaset profilleri yerine özel olarak üretilmiş U profiller ile cam arası (ısıcam ) imalat yapılıp ; klipsler vasıtası ile cepheye uygulanır.Daha sonra klipslerin üzerine EPDM fitiller ile yalıtım sağlanmış olur.Bu sistemde kaset kullanılmaz ve ekonomik olma sebebi budur.
Farklı görünüme sahip bu sistemler cam kombinasyonları ve kalınlıkları , mimari veriler ve karolaj ebatları değerlendirildikten sonra belirlenmektedir. Saydamlığın ve şeffaflığın önemli olduğu yerlerde farklı dizayn edilmiş taşıyıcı sistemi ile mimaride farklılık yaratan bir sistemdir.Diğer sistemlere nazaran genellikle çelik taşıyıcılar üzerine uygulanmaktadır. Genellikle tek cam sistemi ile uygulandığı gibi ısıcamlı sistemde uygulanabilir.
Kompozit paneller çelik karkas üzerine gerekli ölçülerde kesildikten sonra özel H şeklindeki profiller ile montajlama yapılır.Bu sistemde haş profilleri istenilen renkte olabilir.Bu sistemde kompozit aralarında yine derz görünür gibi olur ama derinliği olamayan bir derzdir.O yüzden bu sisteme haşlı sistem denilir. Bu sistemde Haş profilleri istenilen Rall kodunda boyanabilir.
Bu sistemde Kompozit paneller; üretim aşamasında özel V şeklinde yapılmış derz bıçağı ile kanal açılarak tava haline getirilip sonra yine ikinci bir derz girerek kendi malzemesinden kulak yapılarak montaja hazır hale gelir.Çelik konstrüksiyon üzerine yapılan kulaklardan montajlanarak üretim tamamlanır.Daha sonra kendi renginden veya başka renkte kompozit paneller istenilen genişilikte derz ölçülerine kesilerek montaj yapılan kulakların üzerine silikon ile yapıştırılır.Bu sayede uygulama tamamlandığında kompozit parçalar aralarında derinlik oluşturan derzler oluşur.Bu sisteme derzli sistem denir.
Alüminyum veya çelik taşıyıcılar üzerine uygulanan sistemde agraflamada yine alüminyum kullanılır. Birbirine U şeklinde geçen bu profiller ayrıca ayar yapabilme imkanına sahiptir.8mm-10 mm-12 mm kalınlıktaki ürünler için kullanılabilen bu sistem tamamen mekanik montajlıdır.Bu sistemde derz araları ez az 6 mm veya ürün kalınlığı kadar bırakılmalıdır.
Alüminyum veya çelik taşıyıcı profiller üzerine uygulanan bu sistem genellikle 4mm, 6 mm ve 8 mm kalınlıktaki ürünlerde tercih edilmektedir.Uygulama aşamasında paneller kesimi yapıldıktan sonra uygun bir istifleme ile şantiyeye sevk edilir.Bu sistemde taşıyıcı profiller 600-700mm aralıklarda döşenmelidir.Uygulama yapılacak her iki yüzeyde ( panelin arkası ve karkasın yüzeyi ) hafifçe zımparalanır.Daha sonra aktivatör ile yüzey temizlenir.Tekrar hem kompakt laminant’ın yapışacağı kısıma hemde taşıyıcı profiller primer adı altında bir astar sürülerek yapışma süresi uzatılır.En az 30 dakika en fazla 8 saat bekledikten sonra taşıyıcı profillere hem mesafe belirleyici hemde silikon kuruyana kadar tutunmasını sağlayan 3 mm kalınlığında çift yüzlü yapıştırıcı bant uygulanır. Daha sonra üçgen şeklinde silikonlar çekilerek yapıştırma tamamlanır.
Alüminyum veya çelik taşıyıcı profiller üzerine uygulanan bu sistemde de plakalar kesildikten sonra montaj yapılacak yerlerde 8 mm çapında plakanın dört köşesinden delikler açılır. 4mm kalınlığında özel perçinler ile montajlama yapılır yine derz araları ürün kalınlığı kadar bırakılmalıdır.
Killi topraktan üretilen bu ürün yerli ve ithal olarak bulunmaktadır.20*40 ile 40*110 ebatlar arasında kullanılan bu ürün çelik veya alüminyum taşıyıcı sistem üzerine özel pimler ile askı sistemi yapılarak bağlantı alt kısmı hazırlanır ; daha sonra kil panellerin arka kısmındaki kanallar sayesinde taşıyıcı pimler asılarak uygulama tamamlanır. Farklı renk seçenekleri bulunmaktadır .Uygulama altına istenilen kalınlıkta taş yünü ve buhar düzenleyici uygulanmaktadır.
Alüminyum çekme profilden 7m boyunda üretilebilen ve istenilen ölçülerde kesilebilen bu ürün çelik konstrüksiyon üzerine gizli vidalamalı olarak uygulanabilmektedir. Yatayda 5-15 mm aralıklarında derz imkanı bulunan bu sistem taş deseni veya ahşap desenli olarak üretilebilmektedir. Taştan farklı olarak düşey derz aralıkları 7 m kadar geniş tutulabilir yada istenilen genişliklerde ayarlanabilir bir üründür. Uygulama altına istenilen kalınlıkta taş yünü ve buhar düzenleyici uygulanmaktadır. Bu sistemin artısı binaya bindirdiği yük taşın 4/1 i kadardır.
Her iklim koşulunda doğa şartlarına en dayanıklı hafif malzeme alüminyumdur. Alüminyum rutubet tutmaz şişmez , bozulmaz, çekmez, çatlamaz, ultra viyole ışınlarına karşı koruyucu tedbirler gerektirmez, bakımı kolay hafiftir. Tüm malzemelerle rekabet edebilecek güç ve sertlikle üretilebilir ve çevreci bir üründür. Her renge ve desene boyanabilir boya alüminyumun koruyucu direncini ve dayanıklılığını artırır.

Doğrama sistemleri ısı yalıtımlı ve yalıtımsız olarak iki sınıfa ayrılır ve yine kendi içinde de her sistemin doğrama sistemleri ve sürme sistemleri olarak uygulanabilmektedir. Son yıllarda 55’lik seri dışında yalıtımı daha fazla olan 65’lik ve 75’lik serilerde mevcuttur.

Aksesuar bakımından zengin olan bu sistem Tek açılım , Çift açılım , Sürme , Hebeşibe (kaldır sür) Waswagen , Pivot , Vasistas tipi açılımlar uygulanabilir. Genel olarak Dış mekan doğramaları , iç mekan doğramaları , ofis bölmeler, apartman girişleri vs. tüm yapılarda kullanılmaktadır.

Bina cephesine 45 derece ile 90 derece açılarda uygulanabilen bu ürün çelik veya alüminyum taşıyıcılar üzerine badem , kutu yada düz kesitli profiller ile uygulama yapılmaktadır. Ayrıca bu sistemlere ilaveten estetik olarak cam veya diğer kaplama ürünleri ilede pergole yapılmaktadır.
Bina cephesine paralel olarak uygulanan bu ürünler badem ve kutu formunda alüminyum profiller ile uygulanmaktadır. İstenilen renk ve desende boyanabilir. Genellikle görsel estetik amaçla kullanılmakla beraber işlevsel olmakta haraketli ve sabit olarak yapılabilmektedir.
Yapılarda estetik tasarıma ve farklılığa önem veren kullanıcılar için tasarlanan , yağmur ve kar gibi doğal etkenlere maruz kalmasını engelleyen, bu sistem oteller , avmler , iş merkezleri , hastane , okul vb. kurumların hem işlevsel hemde estetik olarak uygulanmaktadır.

Genellikle avm lerde, iş merkezlerine, apartman girişlerine uygulanan bu sistem ; paslanmaz, alüminyum ve çelik kullanılarak uygulanmaktadır. İstenilen ebat ve metraja göre taşıyıcı ayaklara istinaden çelik halatlarla germe yapılarak taşıma kapasitesi artırılmaktadır. Taşıyıcı ayaklar üzerine cam, polikarbon, paslanmaz, kompozit panel, kompakt laminat kaplamalar uygulanabilmektedir. Çoğunlukla uygulanan sistem spider ayaklarla cam sistemi uygulanmaktadır. Proje ve işlevine göre değişik cam kalınlıkları ve renkler tercih edilebilir.

Statiğe göre hesaplanmış çelik taşıyıcılar üzerine , alüminyum kondens kanallı ışıklık profilleri ile döşeme yapıldıktan sonra istenilen nitelikte ısı ve güneş kontrollü temperli ve lamine camlarla oluşturulan bir sistemdir.
Çelik taşıyıcılar üzerine 4-6-8-10-12-14-16mm kalınlıklarda olan polikarbon malzeme , alüminyum profiller ile uygulama yapılabilmektedir. Farklı renkleri mevcut olup genellikle seralarda ve bahçe duvarlarında çok fazlaca kullanılmaktadır. Cama göre hafif ve kolay kırılmadığından tercih edilir ve soğuk büküm yapılabilir.
Çelik taşıyıcılar üzerine 60 cm aralıklarla özel paslanmaz bağlantı parçaları ile hadvelerinden vidalanarak uygulanır. 60cm aralıklarındaki hadvelere özel U çıtası ile kapatmalar yapılarak sistem tamamlanır. Polikarbondan farklı olarak odacıkları fazla olduğundan mukavemeti fazladır.Farklı renklerde ve reflektif özellikte olanları vardır. 12 metreye kadar uzunlukta üretilebilir.Soğuk büküm dediğimiz esneme kabiliyeti yüksektir. Oval kısımlarda da rahatlıkla kullanılabilir.
Son yıllarda inşaat sektörü hızla ilerlemekte ve artan talep karşısında imalatçılar taleplere yanıt vermek için yeni teknolojilerle birlikte kapasite artırımına gitmektedir. Bu hızlı ilerleyiş ister istemez daha yenilikçi , daha akılcı ve modern fikirleride beraberinde getirererk sektöre çağdaş bir görünüm sağladı. Bu estetik görünüm hiç şüphesiz alüminyum ile gelmiştir. Sağlam estetik ve dekoratif bir görünüme sahip olması binalara ayrı bir görünüm sağlamaktadır.estetik görünümü yanında korozyona karşı dirençli olması , uzun ömürlü ve maliyetinin düşük olması her zaman inşaat sektöründe twercih sebebi olmuştur. Başta balkon ve merdiven korkulukları olmak üzere parapet üzeri , galeri ve teras kısımlarında kullanılır.
Son yıllarda özellikle Avm , Otel ve İş merkezlerindekullanılan bu sistem çelik ve alüminyum bazalar ile yapılmaktadır. Her iki sistemde de zemine gömülebildiği gibi zemin üstüde bazalar uygulanabilir. Korkuluk yapılacak kısmın detayına göre cam yüksekliği ve kalınlığı belirlenip buna uygun niteliktede bazalar tercih edilmektedir. Bu sistemdeki en büyük özellik hiç direk kullanmadan cam cama birleştirerek istenilen uzunlukta korkuluklar yapılabilir. Projeye özel üretim olduğu için baza rengi , cam rengi , cam kalınlığı küpeşteli veya küpeştesiz uygulama yapılabilir.
Korkuluklar bina girişlerinde tek katlı yada çok katlı merdiven , balkon kenarlıklarında kullanılan ve genelde paslanmaz malzemeden yapılan tutacaklardır. Korkulukların güvenliği sağlama özelliğinin yanında dekoratif durması işin diğer bir boyutudur. Özellikle estetiğe önem verilen otel , villa , dubleks gibi yapılanmalarda korkulukların görünümleri ve yapıları ön plana çıkmaktadır.
Bu sistem günümüz zamanında binaların elbisesi niteliğinde yüzeye bir kabuk oluşturan ,yapı tekniği ,malzeme çeşitliliği ,mimarinin belirlediği estetik ve fonksiyonelliği tam anlamıyla yerine getiren ,diğer yönden kar,yağmur,rüzgar,soğuk ve sıcak gibi hava şartlarında en mükemmel korumayı ve ülkemizde de hemen hemen her türlü binalarda tercih edilen bir sistemdir.Ayrıca bu sistem seçilecek olan niteliklere göre yakıt tüketimini azaltarak enerjiye katkı sağlamaktadır.

Uygulama sistemi olarak;bina kat yükseklikleri ve genel yüksekliği baz alınarak yapılacak olan statik hesaba göre uygun profiller seçilip yine statik hesaba göre tek mesnetli veya çift mesnetli olarak ankrajlar kat betonların ayar imkanlı olarak bağlanır ve profiller montajlama yapılır.Üzerine istenilen cephe sistemine göre camlar montajlanır.Bu cephe sistemlerinin olmazsa olmaz tamamlayıcı ürünleri EPDM membran ve yangın sacıdır.Projesine ve şartnamesine uygun olarakta tamamlama ürünleri yapılır.

Yine bu sistem binalara verdiği katkının yanı sıra çevreye,bulunduğu semte de sağladığı görsel niteliklerle modern bir kimlik oluşturur.Bu bağlamda tasarımcıya özgün fikirler ve kolaylıklar sunarak;kapaklı,yarı kapaklı,strüktürel ve bunların alt sistemleri ile uygulamada çeşitlilik yaratmaktadır.

0,50+3+0,50 - 0,40+3+0,40 - 0,30+3+0,30 gibi kalınlıklardan üretilebilen dış mekan PVDF veya iç mekan polyester kaplamalı ürünlerden oluşmaktadır. Levha kalınlıklar 0,50 - 0,40 – 0,30 olarak üretilebildiği gibi daha ince ürünlerde piyasada mevcuttur. Ancak dış cephe için ideal ürün 0,50 veya 0,40 kullanılmaktadır. Yangın sınıfı B2 – B1 ve A2 üretilebilmektedir. Dış cephede uzun ömürlü olması ve uzun süre (10yıl) solmadan kalması için PVDF yüzeyli olması şarttır. Polyester yüzeyli ürünlerin dış cephede kullanılması uygun değildir. Kompozit panelin uygulama şekli aşağıda birkaç teknik olarak sunulmuştur.

Günümüz mimarisinde 2000 ‘li yıllardan sonra ülkemizde kullanılmaya başlanan bu ürün doğal ahşap niteliğinde sıkıştırılmış kağıtlardan üretilip yüzeyine düz renklerde –ahşap renklerde –taş desenlerinde veya metalik yüzeyler kaplama yapılarak plakalar halinde üretilmektedir.Çelik konstrüksiyon ve alüminyum alt taşıyıcılar üzerine uygulanan bu ürün yapştırma-agraflı ve perçinli sistem olarak uygulanmaktadır.Bu ürün ezilmez, kırılmaz ,yağmur , kar , dolu ve asit yağmurlarına dayanıklıdır.Yüzey kaplamaları UV ışınlarına dayanıklı uzun yıllar rengini koruyan bir üründür.Yangına dayanımı B1 sınıfıdır.Uygulama esnasında görsel güzellik için tüm sistemlerde yalancı derz uygulanabilir.

Cotta cephe sistemleri ; teracotta ( kilpanel ) tas sistemleri ve alüminyum sistemler olarak uygulanabilmektedir. Her iki sistemde de çelik taşıyıcı üzerine kendini tamamlayıcı alt taşıyıcı ürünler ile uygulama yapılmaktadır. Her iki sistemde de derz aralıkları sık görünümde olduğundan cephelerde farklı bir estetik görsel sunmaktadır.

Yapıların tasarımı ve işlevselliğinin yanı sıra , iklim kontrolünün sağlanabilmesi amacıyla farklı formlarda gereksinim duyabileceğiniz güneş kırıcı panellerini dilediğiniz şekil ve ölçülerde uygulayabilmekteyiz. Pergole ve solar sistem olarak adlandırılan bu sistemler yapının mimarisine de büyük görsellik katmaktadır. Alüminyum, cam, kompozit panel, kompakt laminat vs. ürün seçeneklerinden güneş kırıcı sistemler yapılabilmektedir.

Genel olarak tüm binalarda apartman boşluğunda, bina geçiş hollerinde atrium boşluklarına ışıklık sistemleri kullanılmaktadır. Projelerin gerektirdiği şartlarda çelik taşıyıcı üzerine cam, polikarbon , donpalon uygulama yapılabilmektedir. Bu sayede hem doğal güneş ışığından faydalanılabilir hem de yağmur ve kar ‘ın binaya vereceği zararlarından etkilenmez. Seçilecek niteliklere göre güneşin zararlı ışınlarından da korunabilir.

Avm’lerde , iş merkezlerinde , apartmanların katlardaki güvenlik gerekli yerlerde ,bina dış balkonlarında ,merdiven kısımlarında mutlaka korkuluk yapılması gerekmektedir. Proje ve estetiğe göre bazalı camlı sistem , pasanmaz sistem , alüminyum sistem korkulukları uygulanabilmektedir. Son yıllarda özellik binaların dış estetiğinde de korkuluklar ayrıca rol oynamaktadır.